Wczoraj odbyła się wigilijka naszej drużyny i gromady zuchowej "Rozbrykane Muchomorki". Spotkanie zaczęło się występami naszych harcerek i zuchów nie zabrakło też wspólnego śpiewania kolęd, podziękowania rodzicom i zaproszonym gościom. Po występach łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Potem wszyscy zasiedli za stołami aby posmakować rozmaitych potraw i ciast.
Człowiek nie jest istotą idealną, popełnia błędy. Czasem tkwi w nich zbyt długo… Właśnie dlatego, na czas Adwentu podejmujemy wyzwanie walki z najciemniejszymi zakamarkami naszego JA. Wzmocnieni ciepłem i blaskiem Betlejemskiego Światła Pokoju porzucamy ciemność i stawiamy krok ku dobru. Ten krok może postawić każdy, a razem dojdziemy dalej!
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.
Harcerze z Hufca ZHP Węgierska Górka także włączają się w tą piękną akcję. W tą sobotę na granicy w Zwardoniu odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światło Pokoju. Harcerze otrzymali Ogień od skautów słowackich, a następnie przekażą go mieszkańcom gmin Węgierska Górka, Rajcza, Ujsoły i Milówka.
Aż do Wigilii, Instruktorzy Hufca będą czuwać, aby Ogień nie zgasł. W dzień Wigilii harcerki z naszej drużyny wniosą Ogień do kościoła, a także zapukają do każdego mieszkania obdarowując domowników ogniem miłości i pokoju.